גילוי מרצון לשנת 2024

גילוי מרצון – רקע

כידוע, כל אזרחי המדינה מחויבים בהגשת דיווחים אודות הכנסותיהם לרשויות המס אולם, ישנם רבים אשר לא דיווחו תמיד ולא שילמו מס כחוק (במזיד או בשוגג) נוהל גילוי מרצון הוא הליך אשר מטרתו לעודד נישומים להגיש דיווח ולשלם את חבות המס בגין מקורות ההכנסה שלא דווחו בעבר. יתרונות ההליך עבור הנישומים ברורים – באופן זה הנישום מסדירים את ההון שנצבר באופן לא חוקי ואף מקבל חסינות מפני נקיטת הליכים פליליים כנגדו.

 

נוהל גילוי מרצון חידוש בשנת 2024

במטרה להתמודד עם גירעון שנוצר בעקבות "מלחמת חרבות ברזל", רשות המסים החליטה להחזיר את נוהל גילוי מרצון שהופעל לאחרונה ב-2019 ולפני כן בשנת 2016, זאת על מנת לנסות להגדיל את הכנסות המדינה ממסים ולהקטין את הגירעון הצפוי. במסגרת הליך גילוי מרצון יוכלו ישראלים שהעלימו הכנסות לדווח על ההכנסות שלא דווחו מרצונם וביוזמתם ובכך להימנע מתשלום קנסות והעמדה למשפט, אלא אם מדובר בהון שהושג מעבירה פלילית.

נוהל גילוי מרצון במתכונתו הקודמת שפג כאמור בשנת 2019, הגביל את שיקול הדעת של רשות המס וקבע במפורש כי כל עוד האזרח מבצע את הנדרש לא ינקטו נגדו הליכים פליליים, כיום המצב שונה ומשאיר היבטים רבים פתוחים לפרשנות ולשיקול דעתם של גורמי המקצוע ברשויות המס, לכן ישנה חשיבות גדולה מאוד בניהול ההליך באופן מקצועי וזהיר גם בכדי לנטרל לחלוטין את החשיפה הפלילית וגם בהפעלת עקרונות חשבונאיים מקובלים שעשויים להפחית משמעותית (בהתאם לחוק) את המס שישולם לבסוף במסגרת ההליך – לכן כאמור אין מקום לטעויות וניהול התיק חייב להתבצע במקצועיות תוך יישום כללים חשבונאיים, אשר לא רבים מכירים לעומק.

מדינת ישראל הצטרפה למערכת בינלאומית לחילופי מידע בין מדינות

לאחרונה ישראל הצטרפה למערכת חילופי המידע בין רשויות המס ברחבי העולם. מערכת שבה חברות עשרות מדינות במסגרת הסכם ה-CRS שיזם ה-OECD. במסגרתו נדרשים הבנקים לדווח לרשויות המס על חשבונות שלהם זיקה לתושבי חוץ. התקנות שיאפשרו את העברת המידע בפועל לישראל ומישראל החוצה, עברו בוועדת הכספים של הכנסת בינואר 2024 ובמסגרתם נקבע כי החל מיולי 2024 תחל מדינת ישראל לקבל מידע פיננסי של אזרחיה מעשרות מדינות.

מסקנות וטיפים חשובים

נוהל הגילוי מרצון הוא תחום נישה ייחודי בתוך תחום דיני המסים בישראל הדורש היכרות נרחבת ומעמיקה, לצד יכולת חשיבה יצירתית ותכנון קפדני. מדובר בהליך מורכב, שתכליתו היא מתן אפשרות חוזרת לנישומים לשלם את המס שהם חייבים בו כדין, תוך שהם נמנעים מהליך פלילי. יתרה מכך, על ציבור הנישומים להבין שמדובר בנתיב כדאי לדיווח על הון מוסתר. בעידן הגלובלי הנוכחי, שבו קיימים חילופי מידע בין רשויות המס וצמצום הסודיות הבנקאית, לרשות המיסים יש את מלוא האמצעים והיכולת להגיע לכל חשבון בנק. על כן, גם בהיבט זה, אין ספק שכדאי לנישום להגיע להסדר לגבי ההכנסות הבלתי מדווחות שלו במסגרת גילוי מרצון ומומלץ לפנות בהקדם האפשרי להנעת ההליך על מנת שתוכלו לקבל חסינות פלילית בענייני מס.

משרד יאיר ושות' מתמחה בטיפול בסוגיות מס מורכבות, המשרד ניהל הליכי גילוי מרצון רבים והשיג תוצאות מרשימות מאוד עבור לקוחותיו. הליכי גילוי מרצון המתנהלים במשרדנו מטופלים באופן אישי ע"י רו"ח אושרי יאיר ועו"ד אסף יאיר, אשר שימש כתובע בפקיד שומה חקירות ירושלים והדרום, הינו בוגר המחלקה המשפטית ברשות המיסים ואגף שוק ההון באוצר.

המידע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת. הוראות החוק, הפסיקה ו/או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות בלבד.

אנו מודעים לרגישות הנושא
לכן מאפשרים במקרים מסוימים
לתאם פגישת היכרות אצל הלקוח